Головна » Статті » Виховні заходи

Що таке щастя?

«Як стати щасливим ?»

Мета: допомогти учням зрозуміти складну філософську категорію «щастя», навчати бути щасливими; дати можливість упевнитися їм, що досягнення щастя залежить від їхніх особистих зусиль, виховувати людяність, працьовитість,оптимізм.

Обладнання:  цукерки «Ромашка», плакати-презентації, комп’ютер, пісня «Ми бажаєм щастя вам», пісня у виконанні Іво Бобула «Все золото світу», музичний супровід (інструментальні композиції), книга Джона Павела "Твоє  щастя залежить від тебе".
Епіграф

 
«До щастя дорога веде через річку –
та річка із крові та трішки із сліз,
але ти не бійся. Не втопишся. Лізь»
                                                                  Василь Симоненко

 
«Шукаємо щастя по країнах, століттях, а воно скрізь і завжди з нами; як риба в воді, так ми у ньому, і воно біля нас шукає нас самих».
                                                                       Григорій Сковорода

                                      Слово вчителя

Доброго дня, учні! Нас , різних за віком, статтю, уподобаннями, поєднала  ця аудиторія однією темою, яка хвилювала людей з давніх давен і продовжує турбувати і сьогодні.

Ми з вами утворили коло для того, щоб показати, що ми – люди -  маємо однакові потреби, шукаємо відповіді на одвічні питання людства.

    Тема нашої години спілкування – «Як стати щасливим?».

                                        Учень1

Не той щасливий, хто знайшов багатство,

Не той, хто має гроші і майно.

А той, хто міг звільнитися від рабства,

Гріха земного скинути ярмо.

 

Не той великий, кому все вдається,

Життя у кого в спокої пливе,

А той, хто через терни продереться

І світло через бурі осягне.

 

Не в тому щастя, щоби просто жити,

Іти вперед, не дивлячись убік.

А щастя – для людей добро творити,

Пліч-о-пліч з вірним другом будь навік.

  ( Ірина Познухова «Щастя»)

                                       Учень2

Словники пояснюють поняття «щастя» так:

Щастя – це стан цілковитого задоволення життям; вияв радості від спілкування з рідними, близькими; успіх, удача. (Тлумачний словник української мови). 

Щастя – поняття моральної свідомості, що позначає стан людини, який найбільше відповідає внутрішній задоволеності повнотою й осмисленістю життя, здійсненням свого людського призначення. (Український педагогічний словник). 

Щастя – благополуччя, земна благодать, бажання жити без горя, смутку, тривоги, спокій і задоволення взагалі, усе бажане, усе те, що заспокоює і задовольняє людину, за переконаннями, смаками і звичками її. (Словник Даля).

 

 

                                     Учень3

У нашому головному мозку виробляються ендорфіни – "гормони щастя". Ендорфіни з'єднуються з  рецепторами, що є в нашому організмі і полегшують проведення нервового імпульсу, який "біжить" в "центр задоволення". Збудження цього нервового центру дає нам відчуття легкості, радості і бадьорості. Допитливі учені, що займалися дослідженням "гормонів щастя " в 70-их роках, покладали величезні надії на їх штучні аналоги. Але всі досліди виявилися невдалими: річ у тому, що звикання до цих речовин виникало набагато швидше, ніж, наприклад, до героїну. Тому небезпечні дослідження були припинені. Проте наука визнає набагато інші способи "ощасливлення" людства. Всі вони ґрунтуються не на введення ендорфінів ззовні, а на посиленні їх синтезу в нашому організмі. Найпростішим способом підвищення концентрації ендорфінів є поїдання шоколаду. Шоколад – це відмінний антидепресант. Він стимулює викид ендорфінів, які покращують настрій і підтримують тонус організму. За даними істориків, видана заміж за Людовика XIII, дочка іспанського короля Ганна Австрійська використовувала привезений з батьківщини шоколад як рятівний засіб від самотності і ностальгії.

                                                    Учитель

  Душа кожної людини упродовж життя шукає щастя. Той, хто має надію і віру в серці ,обов’язково знайде своє щастя. Тоді душа стає схожою на квітку. Про це співає Ніна Матвієнко у пісні , яка подобається не одному поколінню людей.  Звучить пісня «Квітка-душа».

         

                                             Учень4

Зараз ми розуміємо щастя переважно як внутрішній стан душі, радість, велике задоволення. Однак, якщо звернутися до походження цього слова, зауважує мовознавець Галина Яворська, виявляється, що це значення – вторинне. Це слово праслов’янське, воно зберігається зараз у східнослов’янських та західнослов’янських мовах. Наука свідчить, що спочатку у слова щастя був префікс съ, який колись, вірогідно, мав значення “хороший, гарний”, і корінь част, той самий, що в словах частина, частка, частувати. Отже, щастя – це “хороша частина”.

Частина від чого? Мабуть, від спільного добра – майна, їжі, тобто того, що забезпечує саме існування людини. Вважається, що таке “щастя” залежить від дії непідвладних людині сил, від того, яка в неї доля. До речі, доля – це теж частина, результат розподілу (доля пов’язана з дієсловом ділити). А вже потім це слово почало вживатися і в значенні сили, яка визначає перебіг людського життя. Загалом доля за народними уявленнями – це щось незмінне, таке, що надається кожній людині при  народженні, а щастя – це вже більшою мірою справа випадку. Про це свідчать такі вислови: “Щасливому – щастя”, “Кому щастя, тому й доля” або: “Кому щастя, тому й півень несеться”.

В тому, як вживається слово щастя, відбивається уявлення про те, що добробут та успіх часом залежать від сил мінливих та примхливих. У давніх римлян схожі уявлення були персоніфіковані в образі богині долі – Фортуни. У слов’ян таке мінливе щастя не уособлювалося, але схоже поняття існувало. “Щастя, мов трясця, кого схоче, того й нападе” (Білецький-Носенко).

“Година вам щаслива! Щоб ви бачили сонце, світ  і діти перед собою!”

Учень 5

       Такі побажання, так само, як звичні побажання щастя й здоров’я, виконують магічну функцію: сказані слова мають реалізуватися. Звичайно, давні ритуали в сучасному житті, особливо міському, втратили свою цілісність, але навіть те, що лишилося, і передусім словесні формули-побажання, зберігають свою основну функцію – сприяти ладові проти безладдя, гармонії та щастю в усіх розуміннях проти хаосу та розпаду.    

Пригадаємо українські народні прислів'я та приказки про щастя:

 

Щастя без розуму — торбина дірява.

 

Вчення в щасті украшає, а в нещасті утішає.

На чуже щастя не впасти.

Кому щастя, тому й доля.

Кому щастя, тому і півень несеться.

На щастя всяке май серце однаке.

Не родись багатий та вродливий, а родись при долі та щасливий.

Не родися красна, та родися щасна.

Не родись гарний, а родись щасливий; рости великий та будь багатий.

Не родись в платтячку, а родись в щастячку.

Аби щастя, а розум буде.

Бог дасть долю і в чистім полю.

З щастям по гриби ходити, з щастям по рибу бродити, а без щастя нігде, ані за поріг.

                                          Учитель

Незабаром до нас прийде Новий Рік, Різдво.Це особлива пора , пора віри, надії Любові, пора, коли люди збираються родинами у своїх оселях, щоб славити Ісуса Христа, його народження і цим примножувати щастя.  Це пора добрих справ, милосердя, це пора, коли всі люди світу бажають один одному щастя. В українців же такі побажання мають особливе значення, адже здавна вони вірили, що все сказане у Різдвяні дні збувається.

   Отож запрошуємо до нас віршувальників. (Хлопці віншують)

Звучить коляда.

                                         Учень6

   Але всі, без винятку, хочуть бути щасливими. А що говорять про щастя повір'я? Інколи бачимо, що люди дарують один одному різні
сувеніри-талісмани на щастя. А ще кажуть, хто знайде підкову, той буде щасливим. Підкова на щастя. Звідки ж походить цей вислів? Чому знайдена підкова приносить щастя?
   Підковувати коней почали ще до нової ери і робили це спочатку
заради краси: були підкови із золота або срібла. Під час бігу коні легко
губили «взуванку», і підкова дійсно була дорогою знахідкою. Тим більше, що привілейовані знатні люди (аристократи) вважали принизливим піднімати підкову з шляху.
    Розповідають, що англійський дипломат XVII століття лорд
Кастлей, вихваляючись своєю заможністю, наказав прикріплювати до копит власних коней підкови із срібла на «живу нитку», аби вони швидше губилися. Серед слуг лорда був коваль, який швидко набивав нову підкову, щоб невдовзі кінь загубив і її.
                                                 Учитель
  Загляньте у скриньки на своїх столах. Там поміщені висловлювання видатних людей про щастя. Оберіть ті, що вам до вподоби та поясніть, як ви розумієте їх зміст?
…До щастя дорога веде через річку – та річка із крові та трішки із сліз,
але ти не бійся. Не втопишся. Лізь. 
                                                                  Василь Симоненко

 
  Шукаємо щастя по країнах, століттях, а воно скрізь і завжди з нами; як риба в воді, так ми у ньому, і воно біля нас шукає нас самих.
                                                                       Григорій Сковорода

 
Не ганяйся за щастям: воно завжди в тобі самому.
                                                                        Піфагор

 
  Насолоджуватися щастям – велике благо, мати можливість давати його іншим – благо ще більше.
                                                                        Френсіс Бекон

 
В погоні за щастям іноді потрібно просто зупинитися і бути щасливим.
                                                                        Дейл Карнегі
Щастя дається тому, хто багато працює .            
                                                                        Леонардо да Вінчі
Дбаючи про щастя інших, ми знаходимо своє власне.
                                                                         Платон

 
  Найпрекрасніші і водночас найщасливіші люди ті, хто прожив своє життя, піклуючись про щастя інших.
                                                                         В.Сухомлинський

 
  Людина, яка думає тільки про себе і шукає в усьому свою вигоду, не
може бути щасливою.
                                                                         Сенека
  Щасливий, кому вдалося знайти щасливе життя, але щасливіший, хто вміє користуватися ним.
                                                                         Григорій Сковорода
Щастя – не слово, не гроші – все це минає,
Щастя – це друзі хороші, шана людська.  
                                                                         О. Підсуха
 Як мені даровано багато, скільки в мене щастя, чорт візьми! – на землі сміятись  і страждати, жити і любить поміж людьми! В.Симоненко                                              

Кожна людина – коваль своєї долі.

Ліки від нещастя – не думати про нього. Коли думаєш про нещастя, воно не проходить, а зростає .

Одним щастя посміхається, іншим скалить зуби .

Щастя – це можливість і талант примножувати навколо себе щасливих!

Щастя, поділене на двох, множиться.


 
Учитель
   У кожної людини своє поняття, що таке щастя, що потрібно для того,

щоб бути щасливим. Більшість виділяють три складові щастя: багатство (гроші, достаток), здоров’я ( своє та рідних) і кохання. Зараз ми визначимо пріоритети серед учнів нашого класу. Вам потрібно визначитися, що для вашого щастя є на першому місці, що – на другому і третьому, та прикріпити різнокольорові листочки до відповідних малюнків на дошці. Червоний листочок – перше місце, жовтий – друге, зелений – третє.

 

червоний

На першому місці

жовтий

На другому місці

зелений

На третьому місці

 

 

                                            

                               Проект «Модель щастя»

Ми поділені на групи (по 7-8 учнів). Кожна група мала виконати завдання: створити  на листку паперу модель щастя

1.    однієї людини

2.    сім’ї

3.    учня

4.    вчителя

Потім лідери представлять нам свої моделі. 

А тепер обміняємося своїми проектами по колу (за годинниковою стрілкою). Далі група, яка отримала чужу модель, «руйнує» її, імітуючи нега­тивні фактори, що підри­вають щастя. А тепер по­верніть авторам зруйнова­ну модель.

Запитання для груп: 

─      Що ви відчували, коли руйнувалося ваше щастя?

─      Що ви відчували, коли руйнували чуже щастя?

─     Тепер спробуйте відновити зруйноване.

Слово вчителя з елементами бесіди

Древній римський поет Горацій одного дня з подивом промовив (заздалегідь написати на дошці):

Яка причина…, що яку б долю нам не подарувало життя і яку б не вибрвли самі, рідко хто задоволений , а щоразу заздрить долі іншого ?

Що потрібно людині для щастя? Для когось щастя — це одружитися із дівчиною своєї мрії; для когось щастя ототожнюється з ароматом успіху і матеріального достатку; хтось бачить себе щасливим в оточенні друзів.

Спробуйте кожен для себе відповісти на запитання:

Ви щаслива людина? Чому? Що потрібне вам для щастя (виходячи із запронованого списку цінностей, побудуємо кожен свою модель щастя)

 

Практичне завдання

Роздати дітям листки паперу із списком цінностей, які можуть принести людині щастя:

*    щаслива сім'я,

*    великий будинок,

*     дорога машина,

  • *   

*     гарна освіта,

*    гроші,

*    справжня любов,

  • *   

*     віра в Бога,

*    красива зовнішність,

*     розум,

*    упевненість в собі.

Учень
 Кожен уявляє своє щастя по-різному:
Для одних – це почесті, хвала,
А для інших щастя – у багатстві,
Бідність для таких людей – біда.
Хворим щастя бачиться в здоров’ї.
Кожен, хто згубив його, жалкує.
Мати за одужанням дитини
Власного життя не пошкодує.
В’язень мріє про жадану волю.
Одинокого гнітить біль самоти.
Важко, мабуть, на усій планеті
Повністю щасливого знайти.
Під загальний заголовок «щастя»
Безліч можна віднести речей.
І, можливо, стільки його видів,
Скільки на Землі живе людей.

Запитання для бесіди

  • Пригадайте моменти у житті, коли ви почувалися щасливими? За яких умов людина щаслива?
  • Послухайте пісню «Все золото світу» Іво Бобула. З’ясуйте,про яке щастя у ній розповідається?
  • Як співвідносяться щастя і гроші?Чи завжди той, хто має багато грошей щасливий, чи може бути щасливим той, хто не має грошей?(інсценізація уривка із твору І. Карпенка-Карого «Сто тисяч»).
  • Як ви розумієте вислів « Уміння бути щасливим-це ремесло»?Якими рисами повинна володіти людина, щоб опанувати це ремесло?
  • Чи може песиміст бути щасливим?
  • Як зробити так , щоб у світі було більше щасливих людей?

 

Коли Бог створив людину, Він дав їй усе для того, аби вона була щасливою. Щастя – це природний стан людини. І всі ми можемо навчитися того, як досягти цілковитого вдоволення життям, відчуття глибокого внутрішнього миру і безмежної радості.

Але якщо ми будемо думати, що щасливими нас роблять зовнішні речі чи навіть люди, то наші мрії стати щасливими так і залишатимуться нездійсненними. Бо щастя – це внутрішня робота, і залежить воно від нас самих.   Давайте складемо поради, використовуючи вислови видатних людей та ваші особисті думки, як стати щасливими.

Учні записують на дошці поради .

 

Щасливим може бути той, хто…

 

*    любить людей, хто дбає про них

 
*    має мету і домагається її

 
*    хто вірить у щастя

 
*    хто займається улюбленою справою 

 
*    пам’ятає, що гроші важлива складова життя, але не головна

 
*    постійно працює над вдосконаленням власної особистості

 
*    сприймає життя оптимістично. 

 

              Тепер зіграємо в гру «Помнож щастя»

Учні беруться за руки та кажуть один одному побажання, передаючи іскру добра .

       Звучить пісня «Ми бажаєм щастя вам».

                                                     Учитель

В Евангелії сказано: «Де скарб ваш, там буде і серце ваше» (Мф. 6, 21). Якщо ваш скарб в досягненні комфорту, то і серце ваше буде обтяжене новими мобільними телефонами, телевізорами, машинами і так далі.

А можна в серці поселити любов. Адже щастя – це стан коханої і одночасно люблячої людини. Якщо чоловік гаряче любить свою дружину, а дружина – чоловіка, то вони щасливі. Якщо діти люблять батьків, а батьки – дітей, вони щасливі. Адже коли в твоєму серці любов, і ти знаєш, що тебе люблять, то у тебе є все – повнота життя, радість, щастя. Така любов сильніша за всі незгоди, що зустрічаються, оскільки незгоди діють з боку, а любов зігріває серце зсередини. Серце – це не просто тілесний орган, а серцевина людської душі. Стан серця – дзеркало внутрішнього світу людини. Воно може сяяти як сонце, подаючи світло та тепло оточуючим, а може уподібнюватися чорній дірі, здатній лише поглинати все на своєму шляху.  Серце – це вівтар нашої душі, а вівтар завжди чомусь присвячується. Присвятіть його любові до ближніх, і ви зробите їх і себе щасливими. 

    Кожен з вас має право на своє уявлення про щастя.
Але я думаю, що ви дійшли переконання, що щастя не існує незалежно від нас, а передумови задоволення і щастя лежать у вас самих, у ваших зусиллях. Зрозумівши, що без власних зусиль ви не зможете досягти ні успіхів, ні задоволення та щастя, ви зробите перший крок до здійснення ваших прагнень. Той, хто не зрозумів цього, все життя чекатиме хвилини, коли доля подарує йому щастя, замість того, щоб зосередити всі зусилля на досягненні якоїсь мети і досягти її. Ви ніколи не станете гарними перекладачами, якщо не присвятите багато годин щоденним заняттям з анг. мови. Аналізуйте свої успіхи і невдачі, з’ясуйте, що вам вдалося добре, а що ні. Шукайте свої помилки, щоб уникнути їх в майбутньому. Люди майже щодня думають про неприємні речі, турботи, тривоги і рідко, згадують про те, що їм вдалося, що хорошого приніс їм цей день. Де вже там думати про щастя. Поміркуйте про це.
Мабуть, варто щодня хоча б кілька хвилин думати про те, що все добре, ви і ваша сім’я здорові, ви вчитеся, що сьогодні вам вдалося зробити якісь справи і , можливо, ви одержали якусь насолоду. Психологи стверджують: якщо ви відчуваєте щось приємне або думаєте про нього, то думки про неприємне відійдуть на другий план. Найнещасніший з усіх людей той, хто постійно думає про свої кривди, нещастя. Перевірте себе, чи не властива вам це помилка. Чи не тягнете ви за собою сумне минуле замість того, щоб жити сьогоднішнім днем і радіти навіть дрібницям?
Я бажаю вам досягти справжнього людського щастя. Хай кожному з вас воно усміхнеться. Будьте щасливі!

Категорія: Виховні заходи | Додав: OlgaKozak (26.02.2015)
Переглядів: 2419 | Теги: виховна година, щастя | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar